Łukasz Dyczko
saksofon sopranowy
Paweł Gusnar
saksofon altowy, kierownictwo artystyczne
Karol Mastalerz
saksofon altowy
Krzysztof Koszowski
saksofon tenorowy
Magdalena Szczęsna
saksofon barytonowy
Warsaw Saxophone Ensamble
Warsaw Saxophone Ensemble to zespół powstały z inicjatywy Pawła Gusnara. Tworzą go studenci i absolwenci klasy saksofonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy należą do grona najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia. Formacja wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym, kreatywnością i twórczą pasją. Warsaw Saxophone Ensemble jest częścią Warsaw Saxophone Orchestra, która koncertowała w Polsce (m.in. w Filharmonii Narodowej czy w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego) i za granicą, podczas takich festiwali jak Szalone Dni Muzyki, Europejski Festiwal Kultury, Międzynarodowy Festiwal Saksofonowy „Bielsko-Biała International Saxfest 2020” i in. Zespołem zachwycił się między innymi Branford Marsalis, który zagrał z WSO w 2023 w ramach cyklu Reach the Stars. W 2022 roku nakładem Chopin University Press ukazał się premierowy album zespołu: Warsaw Saxophone Orchestra – debut! (live). Płyta zdobyła nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2023 w kategorii „Album roku – muzyka orkiestrowa”.
Założycielem i dyrygentem zespołu jest Paweł Gusnar – jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych saksofonistów, profesor i prorektor ds. zagranicznych UMFC (2016–2024) oraz profesor Akademii Muzycznej w Łodzi. Z jednakowym znawstwem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów (napisano dla niego ponad 80 utworów, w tym blisko 20 na saksofon z orkiestrą). Jego nazwiskiem sygnowane są serie nut wydane nakładem Ars Musica i Chopin University Press.
Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych w Polsce i za granicą, również w ramach znaczących festiwali. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, a także m.in. z Sinfonią Varsovią, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i licznymi orkiestrami zagranicznymi Współpracuje z najlepszymi polskimi big bandami, m.in. Adama Sztaby, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina i Kukla Band. Występuje też jako muzyk sesyjny.
Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin przez liczne kraje europejskie po Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republikę Południowej Afryki i Stany Zjednoczone. W dorobku ma ponad 70 płyt CD, w tym ponad 20 autorskich i współautorskich. Jest zdobywcą sześciu Fryderyków, Złotego i Srebrnego Dyplomu Muzyczne Orły, Armatki Kultury 2019, Pizzicato Supersonic Award (2009). Był nominowany m.in. do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej i International Classical Music Awards 2020. W latach 2012–2023 zasiadał w Radzie Akademii Fonograficznej – sekcji muzyki
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Instytucja Kultury Miasta Gdańska
ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, 80-320 Gdańsk-Oliwa
www.polskichorkameralny.pl
tel. 58 552 41 73, 693 732 604
Organizator festiwalu