Należy do grona najbardziej wszechstronnych altowiolistów swojego pokolenia. Jest profesorem altówki oraz cenionym jurorem i wykładowcą kursów mistrzowskich w Austrii, Niemczech, Hongkongu, Polsce i Chinach. Już w młodym wieku był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. zwyciężając w Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu w 1998 r. czy sięgając po II nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w 2002 roku w Pörtschach (Austria). W latach 2002-2008 Piotr Szumieł był liderem grupy altówek Filharmonii Drezdeńskiej. Od wielu lat prowadzi także pracę dydaktyczną – jest profesorem altówki i kameralistyki w Wyższej Szkole Muzycznej w Dreźnie, wykładał na Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2019 roku jest kierownikiem katedry instrumentów smyczkowych w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku.

 

Piotr Szumieł koncertował m.in. w Wigmore Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiener Konzerthaus, Carnegie Hall, Citè de la musique Paris, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Filharmonii Narodowej w Warszawie i wielu innych renomowanych salach. Oprócz działalności solowej i pedagogicznej intensywnie działa w założonym w 2006 roku kwartecie smyczkowym Apollon Musagète Quartet, który szybko zadomowił się na europejskiej scenie muzycznej. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Filharmonią Drezdeńską, BBC Symphony Orchestra, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Wiedniu, NOSPR w Katowicach. Piotr Szumieł studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. S. Kamasy. Później kontynuował naukę na Universität für Musik und Darstellende Kunst. Artysta jest laureatem Paszportu „Polityki” (2013), programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz nagrody Burletti Buitoni Trust Award” (2014) za wybitne osiągnięcia artystyczne z Apollon Musagete Quartet.

Piotr
Szumieł

01 sierpnia 2024

Piotr Szumieł

Domyślna treść artykułu.


W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Instytucja Kultury Miasta Gdańska

ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, 80-320 Gdańsk-Oliwa

 

www.polskichorkameralny.pl

tel. 58 552 41 73, 693 732 604

Organizator festiwalu