Massimiliano Caldi ukończył studia w klasie fortepianu, kompozycji i dyrygentury symfonicznej. Wyróżnia się bardzo profesjonalnym przygotowaniem i błyskotliwym, stylem dyrygowania. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga (1999), jest jedynym Włochem, który wygrał Nagrodę Gazetta Italia 2018 za promocję muzyki włoskiej w Polsce i polskiej we Włoszech.
W latach 2017-2022 był Pierwszym Dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wcześniej pełnił funkcję Pierwszego Dyrygenta w Filharmonii Koszalińskiej, Śląśkiej Orkiestry Kameralnej czy Orkiestry Kameralnej Milano Classica.
Wśród dokonań ostatnich dwóch sezonów można wymienić koncert nagrany w Teatro alla Scala z I Virtuosi del Teatro alla Scala, występy w Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Petruzzelli w Bari i Państwową Orkiestrą Symfoniczną Izmiru w Dubaju oraz w Turcji. W roku 2024 wrócił do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku celu zaprezentowania nowego spektaklu operowego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Pagliacci/Cavalleria Rusticana po raz pierwszy zestawionego w formie scenicznej w oryginalnej edycji opracowanej przez Bärenreitera w reżyserii Michała Znanieckiego.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournées po Izraelu, Omanie, USA, Chile i Brazylii. W Polsce był zapraszany przez Międzynarodowe festiwale i regularnie pojawia się na podium najważniejszych orkiestr filharmonicznych i symfonicznych, jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie czy NOSPR. Dyrygował także Berliner Konzerthaus Kammerorchester, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orchestra Sinfonica “Giuseppe Verdi”, Orchestra dell'Arena, Orchestra del Teatro Regio w Turynie i wieloma innymi znakomitymi zespołami orkiestrowymi. Massimiliano Caldi prowadzi również działalność pedagogiczną: do 2017 roku w ramach kursów mistrzowskich we Florencji, a od w 2022 prowadzi klasy dyrygentury w konserwatoriach w Wenecji, w Benevento i w Monopoli.
Massimiliano Caldi
Domyślna treść artykułu.
W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Instytucja Kultury Miasta Gdańska
ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, 80-320 Gdańsk-Oliwa
www.polskichorkameralny.pl
tel. 58 552 41 73, 693 732 604
Organizator festiwalu